2009.03.27.
Tuticsapat rajzpályázat
TUTICSAPAT RAJZPÁLYÁZAT
Kedves Kettőperhetesek!
Készítsetek plakátot a fogápolás fontosságáról!
Munkátokat elküldhetitek e-mailben és rajzlapon is beadhatjátok.
A beérkezett munkákat honlapunkon lehet majd megtekinteni.
A rajzokat Szilvi néni és Edina néni fogja értékelni. Ők döntik el, hogy ki lesz az első 3 helyezett.
Szavazni is lesz lehetőség. A legtöbb szavazatot elérő plakát lesz a közöndégdíjas.
Minden pályázót jutalmazunk.
Jó munkát kívánunk, és várjuk a plakátokat!
Leadási határidő: 2009. március 27.
A megelőzés lehetőségei:
- avagy szülőként mire figyeljünk nagyon, már az első fogak kibújása előtt is:
- Tilos bármilyen cukros itallal itatni a gyermeket.
- Ahogy kibújnak a tejfogak, a gyerek elkezdhet játékosan, szüleit utánozva fogat mosni - gyermekfogkefével.
- Jobb, ha a gyerek saját magának mossa a fogait, még ha ez nem is olyan hatékony, - a lényeg eleinte a rendszeresség megszokása!
- Nagyon fontos a rágás. Nem csak a fogak tisztításában van nagy szerepe, alapvető fontosságú az állcsontok és a fogazat fejlődésében is.
Fogkrém használata
A nagyobb mennyiségben lenyelt fluorid káros lehet a szervezetre, és a maradó fogak fejlődésére. Ezért a 6 év alatti gyermekek csak borsónyi mennyiségű fluoridtartalmú gyermekfogkrémmel moshatnak fogat, és csak felügyelet mellett.
Amíg a gyermek nem tanul meg rendesen öblögetni és köpni, addig lenyelheti a fogkrémet. Ha gyermekünk rendszeresen nyeli a fogkrémet (akár, mert nem tudja még kiköpni, akár "viccből"), inkább fogkrém nélkül, vagy csak fluoridmentes fogkrémmel mosson fogat.
Kezdődő szuvasodás
A tejfogak szuvasodása általában nagyon gyorsan zajlik le. Ha a folyamat eléri a fogbélt is, a fog elhal, és már nem tömhető. Ezért nagyon fontos a kezdeti kis lyukak felismerése.
Ha a szülő bármilyen kis sötét foltot vagy elszíneződést lát gyermeke fogán, azonnal vigye fogorvoshoz, mert ezek a kis lyukak még sikeresen tömhetők.
Barázdazárás
A maradó és tejfogak szuvasodását megelőző hatékony eljárás. A barázdazárás során speciális tömőanyaggal zárjuk le a fogak felszínét. A tömőanyag befolyik a barázdák mélyébe, így meggátolja a szuvasodást keltő baktériumok megtelepedését.
Amennyiben gyermekeknél a fogak előretörését követő fél éven belül végzünk barázdazárást, a tömőanyag felvitele előtt csak a fog tisztítását kell elvégeznünk, így a beavatkozás semmilyen fájdalommal nem jár.
Már gyermekkorban is fontos az évenkénti fogászati ellenőrzés, így biztosan fény derül a legkisebb szuvasodásra is. A fogorvos később tanácsot ad fogszabályzási kérdésekben is.
Természetesen nem utolsó szempont az sem, hogy a gyermek nem kezelés kapcsán találkozik először fogorvossal. Fontos, hogy megtanulja: a fogászati prevenció része a rendszeres ellenőrzés.
|